Сьогодні, 28 жовтня, Україна відзначає важливу дату — 76 річницю визволення від фашистських загарбників, національне свято, пов’язане з вигнанням військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.
Свято запроваджено “з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, а також вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу під час Другої світової війни”.
Під час Другої світової війни (1939-1945) на території України точилися битви, багато з яких мали особливо важливе значення для звільнення Європи від нацизму і безпосередньо впливали на перебіг бойових дій. Перші населені пункти нашої держави в районі Східного Донбасу радянські війська звільнили від німецької армії в грудні 1942 року.
23 серпня 1943 року було звільнено Харків, у вересні-жовтні цього ж року відбувалася одна з найбільших військових операцій у світовій історії – битва за Дніпро, кульмінацією якої стало вигнання фашистів з Києва.
Закінчила цей етап війни Східно-Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944-го радянські війська визволили Ужгород, а 28-го вийшли на сучасну західну межу України.
Вшановують героїв – визволителів і в Шепетівському професійному ліцеї. Так, 27 жовтня 2020 року Якименко А.В.- майстер виробничого навчання та учень групи № 204 Швець Богдан впорядкували могилу визволителя Шепетівки М.С.Федченка – солдата із Чернігівщини.
Члени гуртка «Історичне краєзнавство» вивчали матеріали з історії звільнення України. Зокрема, Швець Богдан зробив підбірку матеріалів про юних героїв-учасників Другої світової війни. Хлопець, проживаючи в Шепетівці на вулиці Володі Ковальчука, збирає матеріали про юного підпільника.
Ми пам’ятаємо героїв, чия боротьба, самовіддана праця і героїзм сприяли звільненню України від фашистських окупантів. У серці кожного з нас жива пам’ять про неоціненний внесок українців у спільну перемогу в цій жахливій війні.
Л.Р.Гуменюк – викладач історії